česká byrokracie

vše o celním projednávání zásilek a mezinárodním obchodě
Uživatelský avatar
visio
Příspěvky: 3
Registrován: ned srp 25, 2024 7:10 am

česká byrokracie

Příspěvek od visio »

napadlo mne otevřít vlákno na téma "česká byrokracie". Určitě se najde mnoho dalších uživatelů tohoto fóra, kteří mají osobní zkušenosti s českou byrokracií.
Má nejnovější zkušenost:
je to týden, co jsem přes internet objednal zboží v hodnotě Kč 1000 (včetně české DPH) u firmy K&V elektro a.s. v Křižíkově ulici v Praze. Občas u nich kupujeme, už déle než 10 let. Vždy to je velká byrokracie. Požadují, že se musíme zaregistrovat, udat adresu, IČO .. . Když jim dáme vše potřebné, dozvím se, že jim nefunguje registrační software. Ten jim nefunguje už déle než 10 let :D Pak nám prodají žádané zboží a vytisknou veliký papír, kde údaje o kupujícím nejsou, protože jejich software je neumí zapsat.

Dnes jsem se dozvěděl, že zboží které jsem objednal před týdnem pro nás ještě ani neobjednali, protože nejdříve se prý musíme u nich zaregistrovat, pak oni vystaví asi platební předpis a až zaplatíme za zboží (Kč 1000), které ještě nemají, tak to zboží pro nás objednají. Pak se bude čekat a až zboží pro nás dostanou, tak nám ho předají.
Tak tohle je český ešop. To je česká soukromá firma, žádný státní byrokratický úřad.
Uživatelský avatar
Barbara
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 18, 2024 11:36 pm

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Barbara »

Proč v Česku pořád používají razítka? Jaký to má vlastně důvod?
Uživatelský avatar
Jitka
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 19, 2024 3:29 pm

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Jitka »

před několika roky jsem kupovala v papírnictví v Brně bednu dopisních obálek. Prodavačka mi vytiskla účetní doklad na A4 a pak hledala razítko. Ptala jsem se jí, proč tam musí být razítko. Odpověděla mi, že bez razítka by ten účetní doklad byl neplatný :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Kaya
Příspěvky: 3
Registrován: ned srp 11, 2024 12:06 pm

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Kaya »

visio píše: úte srp 27, 2024 10:52 pm zboží které jsem objednal před týdnem pro nás ještě ani neobjednali, protože nejdříve se prý musíme u nich zaregistrovat, pak oni vystaví asi platební předpis a až zaplatíme za zboží (Kč 1000), které ještě nemají, tak to zboží pro nás objednají. Pak se bude čekat a až zboží pro nás dostanou, tak nám ho předají.
Takhle se obchoduje v Africe.
Uživatelský avatar
Alfons
Příspěvky: 4
Registrován: sob úno 24, 2024 6:17 pm

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Alfons »

Barbara píše: stř srp 28, 2024 6:04 am Proč v Česku pořád používají razítka? Jaký to má vlastně důvod?
žádný právní důvod k používání razítek v Česku neexistuje. Razítka a razítkování v Česku je pozůstatkem z komunistické éry. Počátkem roku 1990 si všichni začali pořizovat razítka. Kdo měl tenkrát razítko, byl "důležitý". Lidem s diagnozou MZA pocit vlastní důležitosti zůstal dodnes a tak stále razítkujou. :D
Uživatelský avatar
Rita
Příspěvky: 6
Registrován: pon led 22, 2024 1:55 pm

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Rita »

Kaya píše: stř srp 28, 2024 9:38 am
visio píše: úte srp 27, 2024 10:52 pm zboží které jsem objednal před týdnem pro nás ještě ani neobjednali, protože nejdříve se prý musíme u nich zaregistrovat, pak oni vystaví asi platební předpis a až zaplatíme za zboží (Kč 1000), které ještě nemají, tak to zboží pro nás objednají. Pak se bude čekat a až zboží pro nás dostanou, tak nám ho předají.
Takhle se obchoduje v Africe.
Tyhle eshopy, co nemají nic skladem a vše objednají teprve až když zákazník zaplatí, tak ty mne vždycky vytáčely.
Koukala jsem na to K&V Elektro a.s. Vždyť to je veliká prodejna v centru Prahy. To oni nemají nic na skladě? Dokážu možná pochopit , že v chudé Africe nějaký garážový eshop objedná teprve až dostane objednávku od zákazníka a platbu. Ale v Česku, v centru Prahy, kde mají prodejnu?
Uživatelský avatar
Bohouš
Příspěvky: 3
Registrován: úte čer 11, 2024 9:02 am

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Bohouš »

O české byrokracii se ví v Česku už celá desetiletí a místo aby se omezovala, tak byrokracie statečně bují.
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/navrh ... 042030_har
Například, proč má Česko dvojí obchodní rejstříky? Živnostenský a další obchodní? Navíc snad v každém kraji. Proč má Česko živnostenské listy? V Británii, která je 6x větší je jediný rejstřík firem a žádné živnostenské listy. Už jen zrušení živnostenských úřadů, živnostenských rejstříků a prodej nemovitostí v kterých živnostenské úřady působí, by přineslo stovky milionů korun.
A což teprve ta byrokracie se založením firmy v Česku. To nemá obdoby snad nikde v Evropě. Dokonce v Německu a Rakousku je snazší založit firmu než v byrokratickém Česku.
Další příklad: srovnejte si komplikované byrokratické české účetnictví a moderní digitální účetní systém ve Spojeném království. České účetnictví je stále na úrovni habsburské monarchie.
Uživatelský avatar
Rudolf
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 06, 2024 7:55 pm

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Rudolf »

Byrokracie je stručně vyjádřeno centrální řízení a rozhodování. Západní forma byrokracie vznikla koncem 18.století ve Francii a Spojeném království. Za vzor jí sloužila čínská forma byrokracie ze starověku. Také starověký Egypt měl byrokracii.
V 19.století se byrokracie rozšířila do Německa, do Habsburské monarchie a do carského Ruska. V carském Rusku se z klasické západní byrokracie vyvinula autokracie a zůstala tam dodnes. Sovětští poradci po roce 1948 ovlivňovali vývoj v tehdejším Československu. Ze západní formy byrokracie, která zbyla v Československu po rozpadu Habsburské monarchie, se vyvinula za asistence sovětských poradců, zvláštní forma české byrokracie. Současná česká byrokracie je tak mixem mezi západní formou byrokracie a ruskou autokracií.
Uživatelský avatar
Jitka
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 19, 2024 3:29 pm

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Jitka »

Rudolf píše: ned zář 08, 2024 6:55 am Ze západní formy byrokracie, která zbyla v Československu po rozpadu Habsburské monarchie, se vyvinula za asistence sovětských poradců, zvláštní forma české byrokracie. Současná česká byrokracie je tak mixem mezi západní formou byrokracie a ruskou autokracií.
Málo platné, odér sovětského vlivu a budování komunismu v Československu v letech 1948-1990, zůstal v dnešní ČR dodnes. To bude na generace, než se ten odér odstraní. V bývalé NDR je to ale podobné. Nedavno vyšla v Německu pěkná knížka pod názvem "Freiheitschock", napsal ji historik Ilko-Sascha Kowalczuk. Týká se sice východních zemí Německa, ale v podstatě ta situace je velmi podobná také v Česku.
Freiheitschock
Freiheitschock
freiheitsschock.jpg (59.86 KiB) Zobrazeno 135 x
Uživatelský avatar
Kazišuk
Příspěvky: 2
Registrován: úte srp 20, 2024 9:53 am

Re: česká byrokracie

Příspěvek od Kazišuk »

Rudolf píše: ned zář 08, 2024 6:55 amSoučasná česká byrokracie je tak mixem mezi západní formou byrokracie a ruskou autokracií.
Ačkoliv uplynulo 35 let od pádu komunistického režimu, v ČR stále platí, že důkazní povinnost má občan nebo firma. Stejně jak tomu bylo před pádem režimu v listopadu 1989. Za 35 let se v tomto směru v ČR nic nezměnilo. Prostě český úředník něco řekne nebo napíše a to platí. Český úředník má vždycky pravdu. Stejně jak tomu bylo v Sovětském Svazu za Stalina, za Brežněva a jak tomu je dnes v Putinově Rusku.
Naproti tomu, v západních zemích EU a ve Spojeném království, má důkazní povinnost stát. Stát je povinnen prokázat, že občan něco dělá špatně, že krátí daně a podobně.
Odpovědět