bankovní účet v cizí měně

vše o bankách a bankovních účtech
Uživatelský avatar
Julie
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 18, 2024 8:38 am

bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Julie »

zdravím všechny... Mám otázku :D Mám firmu v Anglii, ta má účet v librách u NatWestu. Jenže teď je po Brexitu a tak z praktických důvodů řeším účet v EU. Domluvila jsem se se známou a ta mi pomohla a můžu si otevřít účet ve Francii. Otázka je, v jaké měně mám vlastně účet otevřít. Mám otevřít účet v librách nebo v eurech?
Uživatelský avatar
Klaus.V.
Příspěvky: 10
Registrován: pon čer 03, 2024 11:57 am

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Klaus.V. »

Otevřte si účet v eurech. Jinak budete vždy prodělávat. Zásadně platí, že bankovní účet má být vždy v národní měně té země, kde si účet otvíráte. Důvod je ten, že banky se musí řídit zákonem o bankách a ten jim přikazuje, že musí vést jejich účetní evidfenci v národní měně. Tím pádem, když budete mít ve Francii účet v librách, banka bude přepočítávat vždy z Eur na libry a zpět. Ztratíte na kurzových rozdílech a možná ještě zaplatíte další poplatky.
To samé ale je v Anglii. Představte si, že máte u NatWestu eurový účet. Přijde vám platba z eurozony. NatWest přepočte platbu z eur na libry kurzem devizy nákup. Tuto částku zaknihuje. Musí to tak udělat. Nařizuje mu to zákon o bankách. Kdyby jste měla librový účet tak vám ji připíše na účet. Protože však máte eurový účet, NatWest platbu přepočtenou z eur na libry opět přepočte zpět na eura, tentokrát ale kurzem devizy prodej. A tuto částku vám připíše. Vy jste tratila na dvou převodech kurzů.
Uživatelský avatar
NebeskyModrá
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 07, 2024 2:52 pm

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od NebeskyModrá »

No co když teda budu mít účet v Eurách v Česku? Jak to teda bude? Nějak se v tom moc neorientuju :D
Uživatelský avatar
Alois
Příspěvky: 5
Registrován: pon dub 08, 2024 4:58 pm

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Alois »

Co je na tom nepochopitelné? V čem se ztrácíte? Vždyť to Klausík vysvětlil po lopatě... Prostě a jednoduše, příklad:
Máte účet v Euro u Komerčky na Morově. Pan Schwarz z Německa Vám pošle 100 euro. Do Komerčky pro Vás přijde 100 Euro. Komerčka je přepočte kurzem "devizy nákup" a převede je tak na české koruny. Musí to udělat, protože jí to nařizuje bankovní zákon a musí vést účetnictví v české měně, teda v národní měně. Pak, protože Vy z nějakého záhadného naprosto nepochopitelného důvodu, máte na Moravě účet v Euro, tak potom Komerčka tu částku v českých korunách znovu přepočte zpět na Eura a sice kurzem "devizy prodej". Získanou hodnotu v Euro vám připíše na účet. Vy zaplatíte dva kurzové převody a tratíte na rozdílech kurzů mezi "devizy nákup" a "devizy prodej". Banka vydělá na těch dvou kurzových převodech.
Už to chápete?
Napište nám, jestli to není tajné, proč z jakého důvodu chcete mít v Česku bankovní účet v Euro.
Uživatelský avatar
Julie
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 18, 2024 8:38 am

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Julie »

Tak vám děkuju :D Vždycky jsem si myslela, že když budu mít euro účet v Česku a přijde mi na něj platba v eurech z Eurozóny, tak mi eura připíšou bez poplatků. Teda vypadá to, že to tak není. Ve Francii by mi ale měli připsat eura bez poplatků, ne?
Uživatelský avatar
NebeskyModrá
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 07, 2024 2:52 pm

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od NebeskyModrá »

Alois píše: pon srp 12, 2024 7:06 am Napište nám, jestli to není tajné, proč z jakého důvodu chcete mít v Česku bankovní účet v Euro.
Přece když převedu moje úspory na eurový účet tak je ochráním před inflací. Nebo to tak není?
Uživatelský avatar
Hurvínek
Příspěvky: 5
Registrován: pát pro 08, 2023 4:30 pm

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Hurvínek »

Julie píše: pon srp 12, 2024 9:09 am Ve Francii by mi ale měli připsat eura bez poplatků, ne?
Ano ve Francii připíšou eura na eurový účet bez poplatků. Také převody v eurech uvnitř eurozony jsou bez poplatků. Ale ne tak v Česku. Protože česká koruna není volně směnitelná měna a Česko nemá eura, tak při příchodu eur na váš eurový účet v Česku platíte dvakrát poplatky. Proč tomu tak je, to už tu nahoře Klaus a Alois vysvětlili.
Česká koruna je měna podobná zambijské kwacha:
zambia Kwacha vs Česká koruna
zambia Kwacha vs Česká koruna
kwacha.jpg (47.14 KiB) Zobrazeno 1011 x
Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 14
Registrován: sob pro 09, 2023 5:51 pm

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Karlos »

NebeskyModrá píše: úte srp 13, 2024 10:35 am Přece když převedu moje úspory na eurový účet tak je ochráním před inflací. Nebo to tak není?
Ne tak to není. Neochráníte, protože při inflaci se mění kurzy s postupující inflací. Tím že banka v Česku přepočítává vše přes koruny se logicky promítne inflační kurz také do cizoměnových účtů vedených u bank v Česku. Tedy také do vašeho "rádoby" eurového účtu. Nehledě na to, že ta čísla kolik máte na vašem eurovém účtu jsou jen zdánlivá. Banka stejně vše vede v národní měně a to je v Česku česká koruna.
Jestli si vzpomenete na 90-tá léta v Maďarsku ... tehdá si Maďaři otevírali účty v eurech a švýcarských francích. Dokonce si brali půjčky v cizích měnách. Na konci 90-tých let se však změnila hospodářská situace v Maďarsku a kdo měl účty a půjčky v cizí měně, tak byl na bankrot. Rozprodávali vlastní majetek za babku.
Uživatelský avatar
Béďa
Příspěvky: 2
Registrován: úte srp 13, 2024 10:39 am

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Béďa »

Hurvínek píše: úte srp 13, 2024 11:06 am Česká koruna je měna podobná zambijské kwacha
Česká republika je taková malá Afrika v srdci Evropy. :D Všude samá korupce, všichni podvádějí, na nikoho není spolehnutí. Český obchodní rejstřík je plný chyb a Ministerstvo spravedlnosti na tom inkasuje poplatky za výpisy. Pak si s tím výpisem z rejstříku s neplatnými údaji si založíte v bance účet v cizí měně a chcete po zahraničních partnerech, aby vám hradili české bankovní poplatky. Prostě jak v africké Zambii...
Uživatelský avatar
Ostravák
Příspěvky: 3
Registrován: stř srp 14, 2024 8:20 am

Re: bankovní účet v cizí měně

Příspěvek od Ostravák »

Hurvínek píše: úte srp 13, 2024 11:06 am Česká koruna je měna podobná zambijské kwacha.
Jestli tomu grafu dobře rozumím, tak ta africká kwacha je pevnější měna než česká koruna. Za 1 Kwacha je jenom necelá jedna české koruna. Pouze 0.88 Kč... To znamená, že by se možná vyplatilo otevřít si účet v Zambii v jejich Kwacha. Teď mne napadá, což tak vůbec podnikat v Africe? Slyšel jsem nedavno, že v africké Malawi teď děsně frčí pěstování marihuany. Pěstujou to na poli úplně legálně a vyvážejí do celýho světa. Viz tady na wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_in_Malawi
beru jakkoukoliv práci
Odpovědět