jak přestat být jednatelem

vše co souvisí s provozem firmy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tonda
Příspěvky: 2
Registrován: pát bře 08, 2024 7:55 am

jak přestat být jednatelem

Příspěvek od Tonda »

zdravím všechny. Mám neobvyklou otázku. Jsem jednatelem v české firmě s.r.o. A nechci už být jednatelem, protože mne to jednak otravuje a jednak je to rizikové povolání. Ptal jsem se na živnostenským úřadě. Řekli mi, že to nejde. Byl jsem v obchodním rejstříku. Tam mi řekli, že s musím za sebe najít náhradu. :D Jenže dneska nikdo nechce dělat jednatele. Takže, jak to udělat, abych už nebyl jednatel?
Uživatelský avatar
Jerry
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 16, 2024 10:26 am

Re: jak přestat být jednatelem

Příspěvek od Jerry »

K funkci jednatele nelze nikoho nutit. Prostě podej rezignaci na funkci. Napíšeš dopis společníkovi firmy, že k nějakému datu rezignuješ na funkci. Domnívám se, že zákonná doba je 2 měsíce. Po dvou měsících už nebudeš jednatelem. Společník má povinnost neodkladně jmenovat nového jednatele.
Uživatelský avatar
Tatarka
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 12, 2024 9:55 pm

Re: jak přestat být jednatelem

Příspěvek od Tatarka »

Ano je to tak. V roce 2019 až 2022 jsem byla jednatelkou v ČR. Pak jsem to vzdala. Radila jsem se s advokátní kanceláří jak to mám udělat. Napsala jsem dopis na adresu sídla firmy, kde jsem byla vedená jako jednatelka. V dopise jsem napsala, že podávám rezignaci na funkci jednatelky. Dopis jsem poslala doporučovaně s dodejkou. Po dvou měsících automaticky má funkce končila. V obchodním rejstříku jsem sice stále, ale na rejstříku mi řekli, že to nevadí, že rejstřík má jen deklaratorní charakter a zdaleka nevystihuje skutečný stav věcí. Kdo chce znát skutečný stav věcí, musí prý do sbírky listin a prohlédnout si spis k dané firmě. Od dne kdy jsem přestala být jednatelkou zásadně nepřebírám poštu pro firmu.
Uživatelský avatar
Augustus
Příspěvky: 3
Registrován: úte zář 17, 2024 10:36 am

Re: jak přestat být jednatelem

Příspěvek od Augustus »

Když přestanu být jednatelem, protože podám rezignaci na funkci jednatele, přestanu být také společníkem a majitelem?
Uživatelský avatar
Karlos
Příspěvky: 14
Registrován: sob pro 09, 2023 5:51 pm

Re: jak přestat být jednatelem

Příspěvek od Karlos »

Funkce jednatel v české firmě nesouvisí s pozicí společníka a už vůbec ne majitele. Je to tak, že při zakládání firmy společník nebo společníci vloži vklad nebo vklady do společnosti. Třeba společník vloží do podnikání, do společnosti vklad Kč 1000. Ten vklad je majitelem společníka. Nic víc majitelem společníka není. Současně společník ručí osobně za škody až do výše svého vkladu.
Když společník nebo společníci sestaví podíly ve společnosti, tak určí kdo bude jednatel. Jednatel nemusí být vůbec nikdo z nich, ze společníků. Může to být někdo třetí, třeba zaměstnanec nebo nějaký ochotník, který to bude dělat zadarmo. :D tzv. "bílý osel". Když je jednatel současně společník a skončí mu z nějakého důvodu funkce jednatele, zůstává stále dál společníkem. Stále mu patří podíl, vklad ve společnosti.

Pojem "majitele" firmy zavedly české úřady až zákonem o majitelích. To se tu probírá jinde: viewtopic.php?t=62&sid=8b67202aa54a985f5361da881fcebdd8. Podle mne je potřeba rozlišovat "majitele", kterého násilně určily úřady a "majitele" který se k "majitelování" někde podpisem upsal dobrovolně. Ovšem obě varianty jsou nesmysl. Takzvaný majitel , ať už je společník nebo jednatel, nemůže prodat majetek firmy jen proto, že z něj český úřad udělal "majitele". Věřím že dříve nebo později nastane situace, že někdo, nějaký takovýto "majitel" prodá někomu firmu a celé to skončí u soudu.

Představte si, že budete zaměstnanec, třeba jednatel ale nebudete společník. Úřady z vás udělají majitele. Vy pak podáte rezignaci, funkci jednatele složíte. Majitelem jste pořád. Pak najdete někoho, komu prodáte váš "majetek" tedy firmu. Ten někdo bude novým majitelem, nebude společníkem. Co z toho bude mít? Nic. Přišel o prachy a bude se soudit.
Odpovědět