právní paskvily v ČR

vše co souvisí s provozem firmy
Uživatelský avatar
Martina
Site Admin
Příspěvky: 47
Registrován: stř pro 06, 2023 5:18 pm

právní paskvily v ČR

Příspěvek od Martina »

Kdysi v ČR vycházel satirický týdeník Dikobraz. Jemně v náznacích v době před rokem 1990 týdeník Dikobraz upozorňoval na absurdity tehdejšího režimu. Dikobraz asi už nevychází. Musel by dnes být tlustý jak telefonní seznam. V roce 2021 vydalo Ministerstvo financí ČR ve spolupráci s Finančně Analytickým Úřadem v Praze dokument nazvaný "Příručka evidování skutečných majitelů". Cílem této příručky bylo a je řešit otázku praní špinavých peněz a daňových úniků, tak jak to požadují Evropské směrnice a zákony o boji proti výnosům z trestné činnosti. Příručku si můžete stahnout zde u nás:

http://www.allfin.co.uk/cz/prirucka-evi ... 20MSCR.pdf

Příručka má 72 stran a je exemplární ukázkou právního paskvilu a neschopnosti Ministerstva spravedlnosti ČR. Příručka staví "na hlavu" Daňový řád ČR a Obchodní zákoník ČR. S odvoláním na jednotlivá tvrzení v této příručce se lze jednoduše vyhnout neplacení daní v ČR. Příručka naopak vůbec neřeší praní špinavých peněz přes bankovní účty bank v ČR, ani korupci u státních institucí a firem v kterých má stát podíl. Příručka neřeší zfalšovaná výběrová řízení a s nimi spojené úplatky skrze neexistující společnosti zapsané v českém obchodním rejstříku.
Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3
Registrován: ned bře 17, 2024 10:42 pm

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od Sova »

Ta příručka, to je fakt výplod. To snad sesmolil na Ministerstvu spravedlnosti kotelník nebo vrátný jako bokovku. To nemohl napsat žádný normální právník. Tolik blbostí najednou... Třeba tohle:
příklad blbosti Ministerstva Spravedlnosti ČR
příklad blbosti Ministerstva Spravedlnosti ČR
Image3.jpg (30.52 KiB) Zobrazeno 1715 x

Což je blbost, protože kdyby to mělo platit, tak pan Bohatý jakožto majitel si může z té firmy vzít co chce, když to je přece jeho majetek. Řekněte tohle na nějakým finančním úřadě a uvidíte, jak úřednice vystartuje. Zkuste si coby akcionář něco vzít z firmy a prohlásit "to je moje". Poženou vás pěkně rychle. Takhle jak si to na Ministerstvu spravedlnosti v Praze představují to fakt nefunguje. Když by si akcionář chtěl něco vztít z firmy v které má akcie, nejprve o tom musí rozhodnout vedení nebo správní rada, pak se musí stanovit hodnota té věci, co si akcionář chce vzít. Pak za to musí akcionář do firmy zaplatit zůstatkovou hodnotu a nakonec ještě z té věci co odkoupil z akciové firmy, kde má podíl, musí případně, podle hodnoty té věci zaplatit daň. Když ten akcionář Bohatý dostane dividendy, musí z nich zaplatit daň z příjmu.
Uživatelský avatar
Jerry
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 16, 2024 10:26 am

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od Jerry »

Četl jsem tu příručku celou, teda skoro až do konce. Absurdit je v té příručce hodně. Překvapuje mne, že se tam neuvádí autor. Pouze je uvedeno, že to vzniklo na Ministerstvu spravedlnosti společně s FAU. Spíš bych tipoval, že to psal nějaký komunista, který by nejradši všechno zestátnil. Vygůgloval jsem, že text téhle příručky je opravdu ke stažení ze stránek FAU. Naprosto absurdní mi přijde, že státní podniky nemají majitele. ČEZ patří státu, ale podle této příručky nemá majitele. :D Česká Pošta státní podnik ... to samý, nemá majitele To je směšný.
Nebo organizační složky také nemají majitele
organizační složka nemá majitele
organizační složka nemá majitele
orgslozka.jpg (27.65 KiB) Zobrazeno 1704 x
Přitom organizační složky mají IČO a DIČo, takže jsou právním subjektem. Když si anglická firma zřídí organizační složku v ČR, tak je této organizační složce přiděleno IČo a DIČo. Když pak mateřská firma v Anglii zanikne, organizační složka v ČR zůstane a to i přes to, že v obchodním zákoníku se uvádí, že organizační složka je nedílná součást mateřské společnosti a zaniká se zánikem společnosti. Si dovolím to nazvat "právním bordelem".
Podívejte se třeba na organizační složku Dennis South West org. složka, IČO 27129233
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-f ... &typ=UPLNY
Mateřská firma Dennis South West Ltd , registrační číslo 03950726 v Anglii dávno neexistuje. Firma zanikla krátce po té, co si v ČR otevřela organizační složku. To bylo 1.března 2004, tedy před 20 lety! Ještě 20 let po zániku anglický mateřský firmy stále existuje v ČR organizační složka. Za 20 let neodevzdala žádnou výsledovku. Pozoruhodné jsou dokumenty ve Sbírce listin organizační složky.
A takových je v ČR spousta. Někdo z toho profituje, někomu na Ministerstvu spravedlnosti tenhle právní bordel vyhovuje.
Uživatelský avatar
Holub
Příspěvky: 2
Registrován: sob dub 06, 2024 7:35 pm

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od Holub »

To teda pod tou organizační složkou Dennis .... jak píše Jerry nejspíše někdo 20 let podniká a neplatí nikde daně. Ta organizační složka má určitě bankovní účet a někdo má podpisové právo k účtu. Za 20 let se v Česku nepodařilo najít kdo pod tou složkou podniká? Ta příručka řeší "kulový". :D Zrovna před pár dny vydal Europol zprávu o organizované kriminalitě v EU https://www.europol.europa.eu/cms/sites ... tworks.pdf
Těch 821 kriminálních band přes žádné firmy nepodniká. Na ně je nějaká příručka z Ministerstva spravedlnosti krátká.
Uživatelský avatar
babiš
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 18, 2024 4:09 pm

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od babiš »

Hádejte, kdo asi tak může 20 let nekontrolovatelně v Česku podnikat. Co myslíte? Musí to být někdo, kdo má dobrý krytí zeshora. Někdo, na koho nemůžou. Třeba nějaká politická strana přes nějakýho mocipána nebo nějaký vlivný úředník na ministerstvu nebo poslanec.
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 7
Registrován: ned led 07, 2024 10:07 pm

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od Honza »

Od kdy ta příručka o majitelích vlastně platí? Proč tam není odkaz na ty zákony? By mne zajímalo, kterej diletant to sepsal.
Dělám jednatele na smlouvu u jedné české firmy. Nemám tam žádný vklad, nejsem společník. Jsem jen zaměstnanec na 20 hodin týdně. Moje pracovní nápň je vybírat datovou schránku, chodit na úřady a případně u velkých potíží komunikovat s advokátní kanceláří. Podpisový právo k bankovním účtům nemám a do účetnictví firmy nevidím. Jenže podle té příručky jsem teda majitel firmy. Teda mi ta firma patří, že jo. To je gól. :shock:
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 7
Registrován: ned led 07, 2024 10:07 pm

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od Honza »

Je zvláštní, že podle té příručky státní podniky nemají majitele. Třeba České dráhy nebo Česká Pošta nebo Český rozhlas nemá majitele? Stát se nepočítá za majitele? Tak hlavně že si stát bere ze státních firem dividendy.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 13, 2024 9:30 am

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od Vojta »

Takových podivných organizačních složek jako je Dennis South West org. složka, viz nahoře, je v ČR docela dost. Třeba SIGER AUTO RACING Ltd., IČO 28905431. Když se podíváte do sbírky listin, zjistíte že mateřská firma sídlí v USA ve státě Delaware. Jenže v USA neexistují firmy LTD. V USA jsou firmy LLC, což jsou de iure soukromé firmy zahraničních subjektů. O nich nelze zjistit komu patří. Prostě se to nezapisuje. Skutečného majitele zná jen advokát v USA, který tu firmu zřídil. Tyto firmy také neplatí daně v USA. Platí tam jen výroční poplatek, několik stovek dolarů. A zrovna organizační složka téhle firmy SIGER AUTO RACING Ltd založená v roce 2009 nemá v obchodním rejstříku jedinou výsledovku. Nemá tam ani výpis z rejstříku v USA.
Uživatelský avatar
TonyPony
Příspěvky: 3
Registrován: pát pro 08, 2023 10:29 am

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od TonyPony »

Nedavno jsem řešil jakou pobočku otevřít v Česku. Organizační složka je asi optimální. Obchodní rejstřík nevypisuje všechny organizační složky. Mají to tam nějak omezené. Docela by mne zajímalo jak zjistit kolik je v Česku organizačních složek. Zjistil jsem, že OR nevymaže organizační složku, ani když její zřizovatel v zahraničí zanikne.
Uživatelský avatar
Alois
Příspěvky: 5
Registrován: pon dub 08, 2024 4:58 pm

Re: právní paskvily v ČR

Příspěvek od Alois »

místo názvu "organizační složka" se od roku 2014 používá název "odštěpný závod". Asi proto, aby se to nepletlo s úřady, které mají organizační složky. Je teda fakt, že v tom je celkem právní binec. Stačí si přečíst obchodní zákoník a srovnat to s účetními předpisy a zákonem o majiteli a zjistíte, že to naprosto nejde dohromady. Jeden zákon popírá ty ostatní. Ty zákony dávali dohromady amatéři.
Odpovědět