účetní uzávěrka

vše co souvisí s provozem firmy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza.K
Příspěvky: 9
Registrován: čtv pro 07, 2023 10:54 am

účetní uzávěrka

Příspěvek od Honza.K »

Prosím vás pěkně, můžete mi napsat, jak to je s účetní uzávěrkou? Založil jsem si firmu letos 2.listopadu. Ještě jsem nic neudělal. To už mám odevzdávat účetní uzávěrku? Jak jí mám udělat, kam poslat, do kdy?
Uživatelský avatar
Martina
Site Admin
Příspěvky: 47
Registrován: stř pro 06, 2023 5:18 pm

Re: účetní uzávěrka

Příspěvek od Martina »

Účetní rok končí každý rok posledního dne měsíce, kdy byla společnost založena. Jestliže tedy Vaše společnost byla založena 2.listopadu 2023, nejbliží konec účetního období je pro vás nyní 30.listopad 2024. Pak, do 7 měsíců od konce účetního období musíte doručit Úřadům všechna potřebná hlášení a účetní uzávěrky. Přesný datum bude znát Váš účetní, který by toto vše měl zajistit.
Uživatelský avatar
Pascal
Příspěvky: 6
Registrován: pát pro 08, 2023 9:58 am

Re: účetní uzávěrka

Příspěvek od Pascal »

Když mám firmu od 28.června 2022, do kdy teda mám odevzdat účetní uzávěrku? A kde mám platit daně? Účetního nemám. Dělám software na zakázku, peníze mi chodí přes PayPal na můj soukromý účet v Česku. To je asi špatně, ne?
Uživatelský avatar
Martina
Site Admin
Příspěvky: 47
Registrován: stř pro 06, 2023 5:18 pm

Re: účetní uzávěrka

Příspěvek od Martina »

Pascale, to děláte úplně špatně. :( Jestliže máte firmu z června 2022, je nejvyšší čas podat účetní uzávěrku. Když ji nepodáte, budete platit pokutu a když ani pak nic neuděláte, firmu vám zruší. Jestliže jste přijímal peníze za vaši práci pod firmou na Váš soukromý účet, pak jste platil, nebo zaplatíte daň z příjmu jako soukromá osoba v té zemi, kde se zdržujete nadpoloviční část roku. S tím už nyní nic nenaděláte.
To zanamená, nyní odevzdejte účetní uzávěrku za firmu, v které uvedete, že jste pod firmou nic neudělal, zapište pouze náklady, např. nákup počítače, utility (elektřina, nájem office, atd). Vykážete ztrátu. Založte si bankovní účet na firmu a peníze musí chodit na bankovní firemní účet. Proti zisku v příštím roce uplatníte ztráty z uplynulého roku a náklady v příštím roce. V příštím roce už nebudete danit zisk firmy jako soukromá osoba ale skutečně jako firma.
Viz zde: http://www.allfin.co.uk/cz/before_start.html
a zde: http://www.allfin.co.uk/cz/taxes.html
Uživatelský avatar
Jenkins
Příspěvky: 2
Registrován: pon bře 11, 2024 8:00 am

Re: účetní uzávěrka

Příspěvek od Jenkins »

Prosím vás, co se mi stane, když neodevzdám včas účetní uzávěrku?
Uživatelský avatar
Jack
Příspěvky: 5
Registrován: úte pro 12, 2023 9:04 am

Re: účetní uzávěrka

Příspěvek od Jack »

Dostaneš pokutu, velikou pokutu :D
Uživatelský avatar
Jenkins
Příspěvky: 2
Registrován: pon bře 11, 2024 8:00 am

Re: účetní uzávěrka

Příspěvek od Jenkins »

Vedu si domácí účetnictví v tabulkovým kalkulátoru. Moje účetnictví má jen 2 stránky. První stránka jsou vydání, druhá stránka jsou příjmy. Stránka vydání vypadá takto:
moje učetnictví
moje učetnictví
mojeucetnictvi.jpg (61.05 KiB) Zobrazeno 1337 x
Nic víc nezapisuju. Většinou mám faktury poslané od dodavatelů majlem. Z eBaye ani nevím, kdo mi ve skutečnosti prodal. Mám ebajovskou fakturu.
Druhá stránka, příjmy je podobná, tam zapisuju pro koho jsem co udělal a kdy a kolik jsem dostal.
Takže mám otázku: dá se z toho sestavit účetní uzávěrka? Mám firmu založenou vloni v září. Do kdy musím uzávěrku odevzdat? Kdo to za mne všechno udělá? Netuším jak vypadá účetní uzávěrka... :(
Uživatelský avatar
Martina
Site Admin
Příspěvky: 47
Registrován: stř pro 06, 2023 5:18 pm

Re: účetní uzávěrka

Příspěvek od Martina »

V podstatě to použitelné je. Když nám tyto tabulky pošlete, ideálně v PDF, dokážeme z nich udělat účetní uzávěrku. Údaje z Vašich tabulek musíme zapsat do elektronického účetnictví. Do něj se sice zapisuje více informací, například adresa dodavatele nebo odběratele. U faktur z ebay, kde skutečný prodejce nebo kupující (když prodáváte přes ebay), nejsou známy, se toto řeší zapsáním registrační adresy eBay, obvykle v Lucembursku nebo v Německu. Podobné tomu je při nákupu/prodeji služeb přes jiné sítě.
Do účetnictví musíte zapisovat také vydání na utilities (náklady na office, elektřina, plyn, voda, nájem...), telefonní služby, internet a to bez ohledu na to, kolik kanceláří kde po světě provozujete. Náklady na poštu a drobná vydání postačí shrnout, třeba 1x měsíčně nebo za čtvrtletí nebo na konci roku. Nemá smysl zapisovat každé vydání za poslání každého dopisu zvlášť. Nezapomeňte, že kurz Kč a britské libry je přibližně 1:30. To znamená, když za dopis v ČR zaplatíte 60 Kč, v účetnictví se objeví náklad £2. Když pošlete za rok 2000 dopisů, je to £4000, ale postačí souhrnný zápis, nikoliv 4000 položek po £2.
U investic (motorové vozidlo, nemovitost, investiční zlato) musíte doložit doklad o nákupu nebo prodeji. Doklady a zápisy ve Vaší tabulce můžou být v libovolných měnách, ale musíte uvést měnu a datum. Nepřepočítávejte sám na britské libry. Kurs ve Spojeném království je jiný než v ČR. Zapište tu měnu, kterou jste platil. Nutno uvést, z jakého účtu jste platil, zda v hotovosti nebo převodem a u jaké banky.
Budeme od Vás potřebovat také scan bankovních výpisů. Do účetní evidence se zapisují příchody a odchody plateb z účtu a také bankovní poplatky.
Takto vypadá jedna z mnoha stránek účetní uzávěrky (začerněný je název firmy), číselné údaje jsou v britských librách, pochopitelně:
balance
balance
balance.jpg (124.25 KiB) Zobrazeno 1334 x
Je to přehled o majetku společnosti. Podobně výkaz zisku a ztrát:
PLS
PLS
PLS.jpg (74.06 KiB) Zobrazeno 1334 x
Stránek v účetní uzávěrce je samozřejmně mnohem více, ale tyto dvě jen pro Vaši představu.
Odpovědět